نوشته های مربوط به تلویزیون

فرمت HEVC چیست؟

چگونه تماشای فیلهمای آنلاین و اینترنتی یا کانال های HD ناگهان به بخش اصلی در اوقات فراغت ما تبدیل شدند؟ پاسخ hevc(H.264) است – تکنیکی برای فشرده سازی تصویر بدون افت کیفیت. جانشین mpeg4. ما در آستانه دستیابی به موفقیت دیگری با HEVC (H.265) هستیم که نه تنها پخش 4K (و 8K) را امکان پذیر می کند ، بلکه پخش ویدئو در موبایل را به سطح بالاتری می رساند. در این نوشته توضیح می دهیم HEVC چیست و چرا آینده است.

فشرده سازی فیلم چگونه کار می کند

همه ما به اشکال مختلفی در مورد mpeg (mp3 ، mpeg4 و غیره) شنیده ایم. Mpeg مخفف “Moving Picture Experts Group” است و یک فناوری برای فشرده سازی است. از آنجا که فایلهای ویدئویی گرفته شده به طور مستقیم از یک دوربین یا استودیو می توانند گیگابایت زیادی (حجم زیادی داشته باشند) – حتی ترابایت (1 ترابایت = 1024 گیگابایت) را اشغال کنند ، برای پخش بدون عیب آن در تلویزیون خود فشرده سازی آن ضروری است. بنابراین ، فشرده سازی مورد نیاز است، اما چگونه کار می کند؟ به زبان ساده ، یک سیستم فشرده سازی جریان تصاویر را تجزیه و تحلیل می کند و مناطقی را جستجو می کند که بتواند داده ها را کاهش دهد. به عنوان مثال ، تصور کنید که یک صحنه فیلم 2 دقیقه ای دارید. فقط دو بازیگر روی نیمکت نشسته و مشغول گفتگو هستند. در این سناریو ، یک سیستم فشرده سازی به پس زمینه نگاه می کند و می گوید؛ هیچ چیز در اینجا به روز نمی شود ، بنابراین لازم نیست که این قسمت از تصویر را به طور مداوم پخش کنید”. فقط قسمتهایی از ویدیو که واقعاً تغییر می کنند به روز می شوند.

فشرده سازی فیلم

همه ویدیوهایی که در تلویزیون شما پخش می شوند، کانال های تلویزیونی ، پخش آنلاین ، Blu-ray ، DVD – به نوعی فشرده شده اند. بدیهی است که این یک ساده سازی است و فناوری فشرده سازی بسیار پیچیده تر از آن است. در هنگام صحنه های اکشن یا ورزشی پرسرعت ، برای فشرده سازی فیلم ، تجزیه و تحلیل بسیار پیشرفته تری لازم است و به همین دلیل است که گاهی اوقات در هنگام حرکت سریع ، تصاویر مصنوعی و مشکلات رنگی را مشاهده می کنید.

تاریخچه فشرده سازی

فشرده سازی مفهوم جدیدی نیست. در عصر mpeg همه چیز با mpeg1 شروع شد که فقط در آسیا زمانی که فیلم ها از طریق VCD فروخته می شدند یک دوره مختصر تصویب و استفاده داشت. اولین دستیابی به موفقیت واقعی با mpeg2 (یا H.262) آغاز شد، که آغاز دوران ویدیوی دیجیتال است. Mpeg2 به سرعت در طیف وسیعی از برنامه ها پذیرفته شد. کانال های تلویزیونی، دی وی دی و … این یک نقطه عطف مهم بود. در بسیاری از کشورها امروزه از mpeg2 به طور گسترده ای برای کانال های تلویزیونی با وضوح استاندارد استفاده می شود. Mpeg3 ساخته شد ، اما بعداً به عنوان “نمایه” در mpeg2 پیاده سازی شد كه پخش كنندگان تلویزیون و سایر شركت های ویدیویی می توانند از آن استفاده كنند. اما این صنعت به سرعت دریافت که به یک استاندارد فشرده سازی HD حتی موثرتر نیز نیاز است.

Mpeg4 ساخته شد و امروزه نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. Mpeg4 نه تنها به شبکه های کانال های تلویزیونی اجازه می دهد از کیفیت HD استفاده کنند، بلکه اصلیترین نکته آن دستیابی به موفقیت برای پخش ویدئو از طریق اینترنت بود (پخش جریانی). Mpeg4 به استودیوها اجازه می داد تا حدی فیلم را فشرده کنند که توزیع ویدئو از طریق اینترنت نسبتاً کند را امکان پذیر می کند. در طول زمان mpeg4 “پروفایل” های مختلفی ساخته شده است که معروف ترین H.264 است. دقیقاً مانند mpeg3 که به عنوان پروفایل درجه بالا در mpeg2 پیاده سازی شده است و شرکت ها می توانند از آن استفاده کنند ، پروفایل های مختلفی نیز در mpeg4 وجود دارد. H.264 پرکاربردترین نسخه و “رسمی ترین” آن است – همچنین در Blu-ray نیز استفاده می شود. ما اکنون با وضوح 4K و 8K حتی بالاتر وارد دوره جدیدی می شویم ، حالا چه می شود؟ بعدی چیه؟ Mpeg4 H.264 می تواند از نظر تئوری 4K پشتیبانی کند ، دقیقاً مانند mpeg2 از لحاظ تئوری می تواند از HD پشتیبانی کند، اما نمی تواند نیازهای داده را تا حدی رضایت بخش بالا ببرد و برای این امر بهینه سازی نشده است. اینجاست که HEVC / H.265 وارد صحنه می شود (به معنای واقعی کلمه). پاسخ HEVC (کدگذاری ویدئو با بازده بالا) – یا H.265 – است. HEVC جانشین mpeg4 است. درست مانند mpeg4 و H.264 که ارائه دهندگان تلویزیون را قادر می سازد به دوران فیلمبرداری با کیفیت HD و وب وارد شوند ، HEVC نیز به آنها امکان ورود به دوران 4K را می دهد. استاندارد HEVC (H.265) کم و بیش نهایی شده و توسط ITU تأیید شده است. احتمالاً شاهد برخی بازنگری ها در آن خواهیم بود.

HEVC آینده فشرده سازی است

HEVC در ژانویه 2013 توسط ITU (اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور) تأیید شد و از قابلیت های چشمگیری نیز برخوردار است. اجازه دهید نگاهی به جزئیات بیندازیم. گفته می شود HEVC دو برابر H.264 موثرتر است، به این معنی که شما می توانید در واقع یک فیلم 2 ساعته با وضوح 1080p تهیه کنید و حجم فایل را بدون کاهش کیفیت تصویر به نصف برسانید. اگر فیلم هنگام استفاده از H.264 ده گیگابایت حجم داشته باشد، با H.265 بدون از دست دادن دید در کیفیت تصویر ، حدود 5 گیگابایت حجم خواهد داشت.

اما این همه ماجرا نیست. همانطور که در بخش اول ذکر شد ، mpeg4 توزیع HD را عملی ساخته است و HEVC 4K و شاید حتی 8K را امکان پذیر می کند. این فقط یک رویای عجیب نیست ، بلکه واقعی است و به زودی اتفاق خواهد افتاد. HEVC بازیکنانی مانند Netflix ، Google ، Amazon و Apple را قادر می سازد محتوای 4K را از طریق اینترنت پخش کنند. همچنین به شما امکان می دهد محتوای Full HD را در رایانه لوحی یا تلفن هوشمند خود پخش کنید. مسلماً ، پخش مستقیم Full HD به دستگاه های تلفن همراه با H.264 نیز امکان پذیر است ، اما H.265 آن را عملی می کند. HEVC می تواند با پشتیبانی از وضوح 4K با حداکثر 300 فریم در ثانیه یا وضوح 8K با حداکثر 120 فریم در ثانیه ، از نظر تئوری به پیشرفت صنعت تلویزیون کمک کند.

H.265 در مقایسه با H.264

H.265 در فشرده سازی بسیار پیچیده تر از H.264 است – اما همچنین برای رمزگشایی به پردازنده قویتری نیاز دارد. در حال حاضر سه پروفایل در استاندارد HEVC وجود دارد ، که قطعا تعداد بیشتری در آینده اضافه خواهد شد. نمایه “Main” از رنگهای 8 بیتی ، نمایه “Main 10” از رنگهای 10 بیتی پشتیبانی می کند و نمایه “Main Still Picture” برای فشرده سازی عکاسی است. نمایه های آینده شامل پشتیبانی از رنگ 12 بیتی در کروم 4: 2: 2 یا 4: 4: 4 و همچنین 3D خواهند بود. HEVC عمدتا به دستگاه های جدیدی نیاز دارد. اگر گیرنده تلویزیون شما از خروجی HEVC یا 4K پشتیبانی نمی کند ، بنابراین در نهایت به یک مدل جدیدتر نیاز خواهید داشت. حتی اگر به عنوان مثال Netflix تصمیم به ادامه برنامه های پخش 4K خود بگیرد ، شما همچنان به یک تلویزیون جدید Apple TV ، Roku یا WD نیاز خواهید داشت. برخی تلویزیون های هوشمند ادعا می کنند که از HEVC (H.265) در تلویزیون نیز پشتیبانی می کنند.

Mpeg4 در سال 1998 تأیید شد، اما mpeg2 هنوز هم به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. HEVC در دنیای پیچیده امروز شاهد فراگیری سریعتر خواهد بود ، اما رسیدن به بازار انبوه هنوز زمان می برد. تولیدکنندگان الکترونیک نیاز به پشتیبانی از طریق تراشه سخت افزاری یا GPU دارند اما فقط دستگاه های نسبتاً قدرتمند قادر به رمزگشایی HEVC هستند.  – ممکن است 12 تا 18 ماه طول بکشد ، شاید بیشتر از این بگذرد که اولین دستگاه هایی با شتاب سخت افزاری H.265 وارد بازار شوند. اگر دستگاه های اولیه به بازار راه پیدا کنند ، احتمالاً می توان انتظار افزایش سریع محتوایی را داشت که از H.265 بهره می برد. به گزارش MeFeedia ، از زمان راه اندازی iPad ، درصد فیلم منتشر شده در H.264 از کمتر از 10 درصد به بیش از 84 درصد در کمتر از سه سال رسیده است. – منبع: TechCrunch- به همین ترتیب ، iPad های جدید و همچنین سایر تلفن های هوشمند و تبلت های دارای HEVC از فاکتورهای مهمی برای پیشرفت این فناوری به شمار خواهند رفت. 

Google VP8 و VP9

طی چند سال گذشته ، Google فناوری فشرده سازی فیلم VP (که در سال 2010 به دست آورد) را تحت تسلط قرار داده است. VP8 جایگزین مستقیم H.264 است ، اما به دلایل زیادی نتوانست استاندارد بهتری باشد. به عنوان مثال، اپل H.264 را برگزید و بنابراین از اجرای پشتیبانی از VP8 در دستگاه های iOS و Safari در Mac خودداری کرد. به همین ترتیب، مایکروسافت از اجرای پشتیبانی از VP8 در اینترنت اکسپلورر خودداری کرد. اکنون HEVC می آید و گوگل رقیبی به نام VP9 دارد. این بار در مرحله بسیار زودتر از مرحله پذیرش ، بنابراین گوگل امیدوار است که VP9 به طور گسترده تری مورد استقبال قرار گیرد زیرا در مقایسه با HEVC کاملا برابر است. VP9 قبلاً در مرورگر کروم تعبیه شده است ، اما همان جدال قدرت نیز وجود خواهد داشت.

فروشگاه دارای انواع اصلی و جدیدترین تلویزیونهای موجود در بازار از برندهایی همچون، تلویزیونهای الجی – تلویزیونهای سونی – تلویزیونهای سامسونگ و …. می باشد. برای دریافت قیمت روز می توانید با شماره های موجود در سایت فروشگاه هم تماس و هم از طریق واتس اپ میتوانید در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.